„Pola nadziei” – akcja Hospicjum św. Łazarza w Krakowie.
„By godnie żyć, aż do końca”.
Hospicjum św. Łazarza obejmuje wszechstronną opieką chorych (dorosłych, młodzież i dzieci) w terminalnym okresie choroby nowotworowej, u których zakończone jest leczenie przyczynowe, a konieczne jest zwalczanie objawów związanych z postępem choroby. Opieką obejmowani są także chorzy nienowotworowi w terminalnym okresie choroby, z objawami bólu lub innymi przykrymi dolegliwościami. Pomoc skierowana jest również do rodzin pacjentów, które często potrzebują wsparcia duchowego i fachowej porady, dotyczącej pielęgnacji chorego w trudnych dla obu stron chwilach.
Szlachetna Paczka – projekt stowarzyszenia Wiosna.
Pomagają ludziom, by skutecznie pomagali sobie nawzajem.
Tworzą i doskonalą systemy pomnażania dobra – oparte o ideę miłości wzajemnej, wolności i wiary w potencjał drugiego człowieka.
Akcje opierają się na mechanizmie pośredniczenia. Sami nie udzielają pomocy, jedynie tworzą struktury i narzędzia, dzięki którym darczyńcy oraz wolontariusze mogą dzielić się z potrzebującymi. Poprzez to chcą tworzyć nowe modele zachowań społecznych.
Fundacja „Pomóż i Ty”
Przesłanie Fundacji „Pomóż i Ty” to pomoc środowisku osób niewidomych i niepełnosprawnych w szeroko rozumianym aspekcie, a mianowicie walka o ich prawa, reprezentowanie środowiska na forum publicznym, pomoc finansowa, pomoc rzeczowa, opieka społeczna, integracja środowiska i aktywizacja ich działań.
Hospicjum towarzyszy dziecku w zmaganiach z nieuleczalną chorobą.
Zapewnia profesjonalną, wszechstronną, domową opiekę medyczną.
Przywraca małym pacjentom radość dzieciństwa, a bliskim daje czas na kochanie i bycie z nim … do końca.
Przywraca małym pacjentom radość dzieciństwa, a bliskim daje czas na kochanie i bycie z nim … do końca.
Co roku, na przełomie listopada i grudnia, w szkołach i przedszkolach odbywa się wielka zbiórka monet pod nazwą „Góra Grosza”.
Celem, na który zbierane są te drobne monety, jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących.
Nazwa fundacji podkreśla, że w centrum uwagi ma być nie instytucja, która działa na rzecz człowieka, lecz sam człowiek – ze swą niezbywalną godnością i odpowiedzialnością za własne życie. Założyciele: Siostry Albertynki Posługujące Ubogim (Kraków, ul. Woronicza 3b) pomagają – jak nazwa wskazuje – najuboższym i bezdomnym.
Nazwa nawiązuje też do obrazu „Ecce Homo” (tzn. „Oto Człowiek”), namalowanego przez św. Brata Alberta.
„Plus na start” – projekt Fundacji Oświatowej (Ojcowie Pijarzy)
Dzięki temu projektowi utalentowane dzieci, mające utrudniony start na drodze do osobistego rozwoju, zyskują realną szansę poznania swojej wartości i rozwijania własnych zdolności. Dzięki niemu dzieci te mogą uczestniczyć w konkretnych, wyspecjalizowanych zajęciach, czy też warsztatach wakacyjnych, na które z powodu braku środków nie mogłyby sobie pozwolić.
„Gwiazdka dla zwierzaka” – akcja Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.
„Misją Krakowskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt jest zapewnienie wszystkim naszym podopiecznym zdrowia i jak najlepszych warunków bytowania oraz znalezienie dla jak największej rzeszy podopiecznych nowych właścicieli i domów”.