Przyjaciele planety Ziemia, Brzydkie kaczątko

W kwietniu uczniowie klasy 2b i 2e uczestniczyli  w warsztatach edukacyjnych „Przyjaciele Planety Ziemia” w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej. Łączyły one edukację czytelniczą i przyrodniczą. Celem spotkania było podniesienie świadomości ekologicznej dzieci, rozbudzanie aktywnych postaw wobec ochrony środowiska, uwrażliwienie ich na piękno Ziemi, a także zainteresowanie uczniów książką „Marta i ufoludek” Wojciecha Widłaka.

Uczniowie, m.in. wspólnie i głośno czytali tekst, przeprowadzono edukacyjne zabawy przyrodnicze i działania plastyczne. Ponadto obejrzeli filmy promujące ochronę środowiska.

Zajęcia dostarczyły uczestnikom wiedzy na temat ekologii – recyklingu, segregacji odpadów
i możliwości wykorzystania surowców wtórnych. Udział w warsztatach przyczynił się do utrwalenia przez dzieci zasad segregacji śmieci i zakazu wyrzucania ich w nieodpowiednie miejsca. Dodatkową atrakcją była możliwość zwiedzania biblioteki.

Uczniowie klasy Ib także uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych z elementami bajkoterapii „Brzydkie kaczątko może stać się pięknym łabędziem”. Zajęcia w prosty sposób poruszały ważne zagadnienia, takie jak: tolerancja, odrzucenie, akceptacja siebie i innych, dostrzeganie zalet.

Na przykładzie brzydkiego kaczątka, tekstu przedstawionego  za pomocą kart narracyjnych, dzieci próbowały odpowiedzieć na  pytanie, czym jest ukryte piękno, rozmawiały o wzajemnej tolerancji, życzliwości, a przede wszystkich wyrabiały poczucie wrażliwości na krzywdy wyrządzone innym.  Zajęcia miały także na celu  zainteresowanie uczniów baśniami i rozbudzenie ciekawości do czytania.

Pod koniec zajęć dzieci wykonały prace plastyczne. Z kolorowych talerzyków robiły piękne łabędzie. I tak jak każdy z nas jest inny, niepowtarzalny, tak i ich łabędzie różniły się barwą
i wyglądem.