Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa – na polecenie PREZYDENTA MIASTA KRAKOWA rozpoczyna projekt pilotażowy pt. „Badanie tlenku azotu w powietrzu wydychanym u dzieci klas III szkół podstawowych w Krakowie”.
Badania odbywają się w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej UMK „Bądźmy razem w walce o czyste powietrze dla Krakowa”.
O programie:
Celem proponowanego badania jest określenie związku między stężeniem tlenku azotu w wydychanym powietrzu u dzieci z nawracającymi schorzeniami układu oddechowego i dzieci z grupy kontrolnej w zależności od zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego (smogu) w Krakowie.
Badanie tlenku azotu w wydychanym powietrzu u dzieci jest to prosty i szybki sposób na monitoring astmy:
- bezbolesne badanie,
- przyjazne dzieciom i dorosłym,
- natychmiastowe uzyskanie wyników,
- analiza przebiegu choroby i skuteczności leczenia
Badanie(bezpłatne zarówno dla dzieci, jak i szkół) będzie przeprowadzone 2-krotnie: w okresie jesień/zima 2017(październik/listopad-grudzień) – gdy zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego (smog) jest największe oraz wiosna/lato 2018(maj-czerwiec) – gdy zanieczyszczenie jest mniejsze.
Badanie dzieci zostanie przeprowadzone w szkołach, po wyrażeniu zgody przez rodziców, według wcześniej ustalonego grafiku.
Badanie przeprowadzać będą lekarze Oddziału Pediatrii Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.
Dzieci z nieprawidłowymi wynikami badania otrzymają zalecenia dotyczące dalszej diagnostyki i obserwacji.
Wyniki badania zostaną opracowane i podane do wiadomości.
Stężenie NO (tlenku azotu) w płucach jest wyznacznikiem stanu zapalnego w astmie i pośrednio określa na zapotrzebowanie na leki przeciwzapalne. Do czasu wprowadzenia tego badania stan zapalny w oskrzelach był określany zwykle metodami inwazyjnymi, czyli, np. na podstawie biopsji oskrzeli lub płukania w czasie bronchoskopii bądź też oceny cytologicznej plwociny indukowanej.
Badanie jest proste, bezbolesne, nieinwazyjne i trwa ok.6 minut.
Badanie polega na spokojnym wdechu i wydechu przez jednorazową głowicę z filtrem antybakteryjnym.
Brak możliwości powikłań – może być wykonane wielokrotnie u każdego dziecka. Co więcej — jest ono zalecane przez medyczne towarzystwa naukowe, zajmujące się diagnostyką alergii i astmy, do wykonywania w rutynowej praktyce medyczne
Grupą kontrolną Programu są dzieci klas III, gdyż w tym wieku jest możliwość kontaktu z małym pacjentem.
Badania odbywają się w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej UMK „Bądźmy razem w walce o czyste powietrze dla Krakowa”. Dlatego przed badaniem jeden z pediatrów w klasach przeprowadzi krótką pogadankę o smogu.