Wydarzenia

Dzień Otwarty

Dzień Otwarty

„Kamienie na szaniec”

„Lecz zaklinam – niech żywi nie tracą nadziei i przed narodem niosą oświaty kaganiec; a kiedy trzeba – na śmierć idą po kolei, jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec!…”
                                                                            (J.Słowacki „Testament mój”)

Siódmoklasiści podczas lekcji języka polskiego zmierzą się już za niedługo z trudnym tematem, a mianowicie z literaturą II wojny światowej.
Wizyta w teatrze miała ich do tego przygotować. W Teatrze Współczesnym obejrzeliśmy przedstawienie oparte na utworze Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”.
Sugestywna gra aktorska bohaterów Szarych Szeregów (Alka, Rudego i Zośki) dostarczyła nam niezapomnianych wrażeń i wzruszeń, a zsynchronizowane z akcją efekty specjalne przyciągnęły uwagę, koncentrując ją nie tylko na historycznym kontekście opowieści, ale i wewnętrznej przemianie bohaterów (ich wchodzeniu w dorosłość, walce o własne przekonania). Dzięki temu zabiegowi historia chłopców z Szarych Szeregów stała się także pretekstem do dialogu o współczesnym pokoleniu i jego wartościach.
Po spektaklu uczestniczyliśmy w warsztatach teatralnych, podczas których można było wcielić się w różne postacie, a przede wszystkim sprawdzić się w roli przyszłych aktorów.
Copyright © 2015 Szkoła Podstawowa nr 64 w Krakowie Im. Tadeusza Kościuszki. Wszelkie prawa zastrzeżone. Frontier Theme