Wydarzenia

Zielona Szkoła w Kołkówce

18 marca uczniowie klasy 3b z nauczycielami wyruszyli na tygodniowy pobyt do ośrodka Bajkolas w Kołkówce. Ta niewielka miejscowość leży w południowo- wschodniej części województwa małopolskiego na obszarze Pogórza Ciężkowickiego (Beskid Niski), pomiędzy rzekami Ropą i Białą.
Już w pierwszy dzień wybraliśmy się na spacer po okolicy. Poznaliśmy topografię terenu oraz charakterystyczne zabudowania wiejskie. Podziwialiśmy budzącą się do życia przyrodę, oglądaliśmy tamy zbudowane przez bobry, słuchaliśmy wiosennego śpiewu ptaków. Będąc na szlaku planetarnym,
przypomnieliśmy sobie informacje o planetach.
W drugim dniu pobytu wzięliśmy udział w warsztatach wikliniarskich i decoupage’u. Każdy z uczestników bardzo się starał, aby do domów zabrać ze sobą piękne prace – wianuszki z wikliny i zawieszki wykonane techniką decoupage’u. Po południu piekliśmy kiełbaski i śpiewaliśmy piosenki przy
ognisku. W ośrodku uczniowie zostali podzielenie na grupy, w których przygotowywali pacynki do przedstawienia według własnego scenariusza.
W środę wybraliśmy się na pieszą wycieczkę do najciekawszych miejsc w okolicy. Uczniowie w grupach musieli zaznaczać na mapie trasę naszej wędrówki oraz charakterystyczne miejsca (kapliczki, pomniki przyrody, stare cmentarze). Punktem końcowym wyprawy była zabytkowa latarnia kupiecka –
dziś kapliczka słupowa, przy której usłyszeliśmy wiele legend i historii związanych z regionem. Zmierzyliśmy też obwód lipy – pomnika przyrody – za miarę służyły nam nasze rozpięte dłonie. Potrzeba było aż sześcioro uczniów, aby objąć drzewo.
W czwartek, tuż po śniadaniu, wyruszyliśmy do Ciężkowic. Pierwszym przystankiem naszej wycieczki było Muzeum Przyrodnicze. Wysłuchaliśmy opowiadania przewodnika o zwierzętach w Polsce, podziwialiśmy okazy zebrane w muzeum, a później zanurzyliśmy się … pod powierzchnię rzeki Białej.
Wsiedliśmy do batyskafu i ruszyliśmy na wirtualne zwiedzanie dna rzeki.
Poznaliśmy zwierzęta zamieszkujące te wody i ich zwyczaje. Kolejnym etapem naszej podróży był rezerwat przyrody nieożywionej „Skamieniałe Miasto”. Zaopatrzeni w mapy przechodziliśmy wokół ogromnych formacji skalnych: Czarownicy, Grunwaldu i innych, poznając legendy i opowieści związane z tymi skałami. Na koniec wybraliśmy się do Kąśnej Dolnej, do dworku Ignacego Jana Paderewskiego, w którym obecnie znajduje się jego muzeum. Przybliżyliśmy sobie postać tego męża stanu, oglądając prezentację multimedialną oraz pamiątki zebrane w dworku.
Po południu, gdy już solidnie wypoczęliśmy, wyruszyliśmy w dwóch grupach na podchody. Zadaniem uczestników było zebranie czterech balonów ukrytych na trasie wyznaczonej przez wychowawcę. Trudno było je znaleźć i często wracaliśmy, ale …. obydwie grupy zakończyły rywalizację zwycięsko:
odnaleziono wszystkie balony!
W piątek przywitało nas słońce, więc ostatni dzień spędziliśmy na świeżym powietrzu, bawiąc się na boisku sportowym. Po południu każdy mógł sobie przygotować slima lub wykonać koralikową prasowankę.
Przez cały pobyt uczniowie prowadzili „Bajkopisy” – dzienniki pobytu, w których pisali o niezapomnianych przeżyciach. Nie zabrakło też konkursów, turniejów, dyskoteki, a nawet lekcji, bo chociaż zielona, to jednak …szkoła.
Smutno nam było żegnać się z Kołkówką, ale pocieszaliśmy się planami na kolejne wyjazdy.

Copyright © 2015 Szkoła Podstawowa nr 64 w Krakowie Im. Tadeusza Kościuszki. Wszelkie prawa zastrzeżone. Frontier Theme
Skip to content