Ocal świat przed Klapaucjuszem!

Uczniowie klas: IVa, VIa, VIb oraz VIIb uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej – filia Nowa Huta.

Zajęcia odbywały się w tzw. Roku Lema – w związku z 100 rocznicą urodzin pisarza.
Trwały ok. 60 min i zostały zrealizowane w formie gry dydaktycznej w pomieszczeniach Filii PBW w Nowej Hucie na Osiedlu Kościuszkowskim. Zespoły uczniowskie w oparciu o wybrane fragmenty tekstu „Jak ocalał świat” realizowały zadania z elementami programowania, wykorzystania kodów QR, aplikacji komputerowych oraz zadania kształcące twórcze myślenie.
Zadanie z użyciem robota polegało na zaprogramowaniu drogi do nazw emocji, które kierowały Klapaucjuszem dążącym do zniszczenia świata.
Uczniowie tworząc „niebyt” na wzór maszyny Turla odkrywali „nicość” i neologizmy. Możliwości twórcze maszyny Turla mogli sprawdzić korzystając z gry interaktywnej stworzonej w aplikacji Genial.ly. Gra w klasy była okazją do „nicowania” cech baśni i utworów fantastycznych oraz…ćwiczeń fizycznych. Znajomość posługiwania się kodami QR pozwoliła odkryć mniej znane oblicze twórcy fantastyki naukowej – Stanisława Lema.
Było świetnie i zajmująco!