[STARS w naszej szkole]
Uczniowie naszej szkoły aktywnie biorą udział w europejskim projekcie STARS. Celem projektu jestzachęcenie uczniów do podróżowania do i ze szkoły rowerem. Mamy możliwość współpracy z organizacjami i stowarzyszeniami, które zajmują się edukacją społeczeństwa w zakresie szeroko rozumianej „kultury rowerowej”.
Skorzystaliśmy z oferty Stowarzyszenia Kraków Miastem Rowerów i uczestniczyliśmy w ciekawych lekcjach, których tematem były zalety wykorzystania roweru w komunikacji miejskiej i zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym. Zaproszony gość opowiadał nam, w jaki sposób przygotować rower „na zimę”.
Mamy nadzieję, że nabyte doświadczenia przydadzą się wam w czasie bezpiecznego podróżowania rowerem.
[Warsztaty kaligrafii]
W dniu 25 listopada 2014 roku uczniowie z klasy II c i III b mieli okazję uczestniczyć w dwugodzinnych warsztatach prowadzonych przez pana Grzegorza Barasińskiego z Krakowskiej Szkoły Kaligrafii.
Lekcja była okazją do zwrócenia uwagi uczniów na sztukę pięknego pisania oraz przypomnienia wzorca szkolnego.
W czasie zajęć dzieci pisały ołówkiem, różnymi rodzajami stalówek, poznały nazewnictwo związane ze sztuką jaką jest kaligrafia.
Przekonały się, że wymaga to cierpliwości, niemniej może też stanowić wspaniałą zabawę. Mam nadzieję, że warsztaty te będą okazją do rozpoczęcia nowej przygody starannego, estetycznego pisania.
[Mamy Polskę]
Mamy Polskę! mówią głośno (…)
Radość ogólna, dzień to
przepiękny, cudowny, o którym
tylko w snach się marzyło.
(fr. relacji Marii z Łubieńskich Górskiej pisanej
w Warszawie 11 listopada 1918r)
Rozwijanie postaw patriotycznych i szerzenie wiedzy o historii naszego państwa i miasta są od zawsze jednym z nadrzędnych celów programu wychowawczego Szkoły Podstawowej nr 64 w Krakowie. Od roku szkolnego 2010/2011 nasza szkoła aktywnie realizuje program „Edukacja patriotyczna dla szkół Krakowa”, koordynowany przez Urząd Miasta Krakowa.
Tegoroczne świętowanie było, jak zawsze, radosne i uroczyste. Cała społeczność szkolna zgromadziła się na akademii, którą w tym roku, wyjątkowo, przygotowali reprezentanci wszystkich klas IV, V i VI.
Gospodarze spotkania zaprosili nas w podróż do przeszłości. Opowiedzieli o ważnych momentach polskiej historii tych trudnych, ale i tych radosnych. Przenieśliśmy się w czasy grunwaldzkiej bitwy, szwedzkiego potopu, czasy narodowych powstań i rozbiorów.
Byliśmy też obecni razem z polskimi żołnierzami pod Monte Casino. Na koniec usłyszeliśmy odezwę Marszałka Piłsudskiego, który radośnie ogłosił naszą niepodległość.
Scenariusze krótkich scenek przygotowali uczniowie. Każda grupa zaśpiewała też najbardziej znaną polską pieśń patriotyczną, która towarzyszyła naszym Rodakom w czasach walki o wolność i w czasach pokoju.
Wspaniałą oprawą całej akademii były piękne stroje, które, z dbałością o historyczne szczegóły, również przygotowali mali aktorzy.
Podróż w czasie była ciekawą lekcją historii i patriotyzmu. Przeszłość zachowana w pamięci staje się częścią teraniejszości.
[Z życia biblioteki]
Jak co roku biblioteka szkolna przy współpracy z nauczycielem Elżbietą Grządziel zorganizowała konkurs dotyczący autorek książek dla dzieci – Marii Kownackiej obchodzącej w tym roku 120. rocznicę urodzin i Miry Jaworczakowej z okazji piątej rocznicy śmierci.
Uczniowie z klas I III mieli za zadanie przedstawić ulubionych bohaterów książek w/w pisarek w formie płaskiej i przestrzennej. Czekała nas także uczta teatralna, bowiem klasy trzecie zaprezentowały trzy krótkie etiudy, w których bohaterami były własnoręcznie wykonane kukiełki.
Nauczyciel bibliotekarz przybliżył dzieciom sylwetki pisarzy, opowiadając o ich życiu i twórczości.
W czasie uroczystego podsumowania konkursu obejrzeliśmy inscenizację do utworu M. Kownackiej Idzie zima – chudy nie przetrzyma w wykonaniu uczniów z klasy 3 b oraz występ zespołu „Joanki”.
Tradycyjnie już przyznano nagrody i wyróżnienia.
Wszystkim uczniom dziękujemy za udział w konkursie i życzymy dalszych sukcesów.
[Ile dłoni mieści się w stopie]
Uczniowie klas czwartych wybrali się do Muzeum Inżynierii Miejskiej, gdzie wzięli udział w lekcji muzealnej zatytułowanej Spotkanie z Brombą o mierzeniu.
Naszym przewodnikiem była bohaterka książki Macieja Wojtyszki, która odkryła przed nami tajemnice swojej żółtej torby…
Znaleliśmy w niej różne ciekawe przedmioty, a wszystkie, nawet termometr, okazały się dobrymi narzędziami służącymi do mierzenia. Mieliśmy okazję dowiedzieć się m.in. kiedy swoje urodziny obchodzi metr, ile dłoni mieści się w stopie i jak kupić spodnie w odpowiednim rozmiarze.
To była ciekawa podróż do świata wiedzy.
[Tajemnice mojego miasta]
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w międzyszkolnym konkursie zorganizowanym przez MDK 29 listopada zatytułowanym Tajemnice mojego miasta.
Uczestnicy rywalizowali w trzyosobowych zespołach. Musieli wykazać się wiedzą dotyczącą naszego miasta. Zadania konkursowe odwoływały się do historii Krakowa, ale też i do jego współczesności. Nasi uczniowie musieli też dobrze współpracować w zespole, wykazać się pomysłowością i spostrzegawczością …
Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy IVa: Maja Ciszewska, Weronika Korycka, Julia Kowalska, Veronika Permamedova, Martyna Ptaszek oraz Zuzanna Wójcik. Dziewczynom najlepiej poszły zadania, w których liczyła się kreatywność, muzykalność i talent plastyczny. Obie drużyny przygotowały ciekawe plakaty, prezentujące znanych krakowian oraz napisały i pięknie zaśpiewały piosenki o Krakowie.
Tym razem nie udało się zdobyć miejsca na podium, ale i tak serdecznie gratulujemy wiedzy, talentu i umiejętności współpracy.
[Konkurs ortograficzny z języka angielskiego]
W padzierniku nauczyciele języka angielskiego zorganizowali w naszej szkole konkurs sprawdzający znajomość angielskiej ortografii. Konkurs został przeprowadzony w trzech grupach wiekowych. Jury wyłoniło Mistrza Ortografii klas czwartych, piątych i trójkę najlepszych z klas szóstych. Oto nasi laureaci:
Klasy czwarte Weronika Korycka kl. IV a
Klasy piąte Julia Olszanecka kl. V b
Klasy szóste:
I miejsce: Paulina Barczyk kl. VI a
II miejsce: Urszula Wójczyk kl. VI b
III miejsce: Marek Gębski kl. VI b
Zwycięzcom gratulujemy, wszystkim uczestnikom dziękujemy i zapraszamy do wspólnej zabawy z ortografią za rok.
[Spotkanie z Brombą]
Bromba (…)jest nieco większym od wiewiórki stworzonkiem o różowym futerku, a na odrobinie za bardzo wystającym brzuszku nosi dużą torbę wypełnioną różnymi niezbędnymi przedmiotami, jak to: lornetką, wagą, kalendarzykiem, siedmioma termometrami, zegarem, metrem krawieckim oraz dużym złoconym dyplomem(…)
Dn. 5 XI wszyscy uczniowie klas IV wybrali się ze swoimi wychowawcami na warsztaty „Spotkanie z Brombą” do Muzeum Inżynierii Miejskiej na ul. św. Wawrzyńca.
Odbyła się tam wyprawa do środka Brombowej torby, gdzie czekały na nich różne ciekawe rzeczy, a wszystkie do mierzenia. Dzieci spróbowały je poklasyfikować według zastosowania. Poznały odpowiedzi na pytania: jak stary jest metr i co było przed nim, ile dłoni zmieści się w stopie, jak kupić spodnie w dobrym rozmiarze?
Ta wiedza przyda im się w życiu.