Rok 2016 został ustanowiony uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Sienkiewicza i jest okazją do uczczenia jego twórczości w związku z 170. rocznicą urodzin, 100. rocznicą śmierci tego znakomitego pisarza, którego powieści krzepiły serca w trudnych dla Polaków czasach.
Obchody w naszej szkole rozpoczęły się już w grudniu 2015 roku. Uczniowie wzięli udział
w szkolnym dyktandzie „O pióro Henryka Sienkiewicza”.
Ponadto zostali zaproszeni do konkursów i lektury powieści „W pustyni i w puszczy”.
Uczniowie klasy 5b i 6a w miesiącu październiku uczestniczyli
w zajęciach edukacyjnych Podróże z lekturą: W pustyni i w puszczy na żywo organizowanych przez PBW w Krakowie.
Zajęcia poprzedzone były spotkaniem z podróżnikiem i udziałem w aktywnej prezentacji po Afryce. Poznaliśmy zupełnie obcy świat i przeżywaliśmy niepowtarzalne przygody na safari i w trakcie wspinaczki na Kilimandżaro. Rosną tu piękne i egzotyczne rośliny, których nigdzie indziej nie spotkamy w stanie naturalnym. Lasy tropikalne, sawanna, olbrzymie pustynie, góry, wielkie jeziora i rzeki tworzą jej niepowtarzalne piękno. Słonie, lwy, żyrafy, potężne nosorożce, bawoły i hipopotamy to tylko niektóre spośród żyjących tu zwierząt. Poruszyło nas bogactwo różnych kultur. Teraz Afryka nie ma przed nami tajemnic.
Następnie wyruszyliśmy w podróż śladami bohaterów W pustyni i w puszczy – Stasia i Nel,
w podróż o wymiarze literackim z Port Said przez Sudan, Kenię i Tanzanię, za którą podąża nasza wyobraźnia. Rozpoczyna się długa, żmudna wędrówka przez pustynię. W końcu docieramy do Omdurmanu, ale okazuje się, że czeka nas jeszcze przeprawa na wielbłądach przez rzekę Sobbat i kilkumiesięczna podróż aż do Mombassy. Podjęliśmy się także redagowania przewodnika turystycznego w oparciu o teksty lektury, który miał zachęcić do odwiedzenia tych miejsc.
W trakcie zajęć mogliśmy skorzystać z tabletów z zastosowaniem technologii rozszerzonej rzeczywistości, która niezmiernie podobała się uczniom.