Pewnego jesiennego dnia, a dokładnie 16 listopada w naszej szkole działy się dziwne rzeczy. Po korytarzach snuły się dziwnie, acz pięknie ubrane postacie. A na sali gimnastycznej – krakowskie Planty z ławeczką, drzewem, latarnią i chochołem, wyczarowane przez panią Monikę Nodzyńską. A wszystko to takie podniosłe i uroczyste…Czyżby to znowu niefrasobliwa panna młoda z „Wesela” naspraszała do nas gości z przeszłości ?
Po części tak, ale tak naprawdę w ten listopadowy dzień zgromadziła nas twórczość Stanisława Wyspiańskiego. Nasi goście nie przybyli do naszej szkoły na wesele, ale na II Festiwal Małych Form Teatralnych, którego pomysłodawcą jest pan Henryk Redkiewicz, radny Dzielnicy III, przewodniczący Komisji Kultury i Zabytków. W tym roku festiwal nosił tytuł: „Stanisław Wyspiański – twórczość teatralna”. Zdarzenie bacznie obserwowali i rzetelnie oceniali jurorzy : Dyrektor Grupy Teatralnej „Adalex”, aktorzy teatru „Moliera”, radne Rady Dzielnicy III i przewodniczący Komisji Kultury Rady Dzielnicy III. Wreszcie najważniejsi – wykonawcy. Rywalizowały grupy teatralne ze Szkół Podstawowych nr 2, 64 i 114 oraz Gimnazjum 9 i 11.
Niby za dotknięciem czarodziejskiej różdżki przenieśliśmy się na krakowskie Planty, gdzie gospodarze festiwalu – uczniowie Szkoły Podstawowej nr 64 przedstawili „Sny Mistrza Stanisława”. Zaraz po nich, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 zaprosili nas na wycieczkę po Krakowie „Śladami Stanisława Wyspiańskiego”. Uczniowie SP 114 porwali nas do Bronowic, na wspaniale roztańczone na ludowo wesele krakowskie. Grupa teatralna z Gimnazjum 9 zaprosiła do obejrzenia fragmentów pożegnania Demeter z Korą z „Nocy listopadowej”. Festiwal zakończył zespół z Gimnazjum 11 wystawiając obszerne fragmenty uwspółcześnionego „Wesela”. Każdy występ nagradzany był gromkimi brawami. Wszyscy docenialiśmy kunszt aktorski i ogromną pracę jaką wykonali wszyscy uczestnicy Festiwalu.
Po długim, pełnym napięcia oczekiwaniu jury ogłosiło wyniki. Zwyciężyły wszystkie zespoły, przedstawienia były tak piękne, że nie było możliwe wyłonienie zwycięzcy. Natomiast jury wyłoniło najlepszych aktorów z poszczególnych grup. W naszym zespole doceniono za grę aktorską Oliwię Piątek z kl. 5b. Wszyscy uczestnicy i wyróżnieni aktorzy otrzymali nagrody i upominki, których sponsorem była Rada Dzielnicy III.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu artystycznego i organizacyjnego Festiwalu, a zwłaszcza paniom dyrektor Dorocie Łasak i Barbarze Pogodzie.