Wydarzenia

„Dżok, legenda o psiej wierności”

Barbara Gawryluk
„Dżok, legenda o psiej wierności”

Książka opisuje przygody czarnego psa kundelka o imieniu Dżok. Opowiada o tym, jak dostał nowy
dom i jak przeżywał chwile ze swoim nowym właścicielem, panem Nikodemem. Zarówno Dżok jak i pan
Nikodem byli samotni i potrzebowali przyjaciela do spędzania wolnego czasu. Chodzili razem na spacery na Bulwary Wiślane i na Błonia. Grali w szachy razem z sąsiadem panem Mieczysławem, który rozpieszczał pieska mięsnymi smakołykami. Jest to trochę smutna opowieść, ale pokazująca, jak zwierzę może kochać swojego właściciela i jak może się do niego przywiązać.
Bardzo podobali mi się w tej książce ciekawi i różni bohaterowie. Mam kilka ulubionych postaci: psa
Dżoka, jamnika Kajtka, papugę Melanię, której ulubione słowo to „kaaataastroofaa” oraz dziewczynkę Magdę, która się z nim bawiła. Jest to grupka przyjaciół, która zajmowała się sobą nawzajem po śmierci pana Nikodema.
W utworze są zaskakujące wydarzenia, wesołe jak i też smutne. Podobała mi się sytuacja, gdy Dżok,
pies ze schroniska znalazł swój dom u nowego właściciela. Zasmuciłam się, gdy jego pan zmarł, a kochany pies został sam na rondzie aż kilkanaście miesięcy, bo myślał, że pan Nikodem po niego wróci. Później przychodziła do niego pani Maria, osoba która go dokarmiała. Zaskoczyło mnie, że po wielu nieudanych próbach Dżok zgodził się jednak iść do pani Marii, chociaż od niej też później uciekł.
Ciekawostką jest to, że można odwiedzić pomnik Dżoka w Krakowie. Jest to figura psa w rękach
człowieka. Czarnego kundelka obejmują ręce, ponieważ zawsze mógł liczyć na ludzi i na ich pomoc. Jest to bardzo fajna atrakcja obok Bulwarów Wiślanych. Na odsłonięciu pomnika było mnóstwo dorosłych, dzieci, setki psów, znajomi i nieznajomi Dżoka.
Książka o Dżoku jest bardzo piękna, każdy, kto zacznie ją czytać, nie będzie mógł się od niej oderwać,
bo jest mądra, uczy i wzrusza. Podczas czytania każdego fragmentu czułam się, jakbym była tam na prawdę i przeżywała wszystko z bohaterami. Polecam wszystkim zapoznać się z historią psa Dżoka, bo pokazuje siłę przywiązania i wierności zwierzęcia do swojego właściciela. Dodatkowym plusem tej książki jest, to że ma piękne i kolorowe ilustracje, które zachwycą też najmłodszego czytelnika.

Copyright © 2015 Szkoła Podstawowa nr 64 w Krakowie Im. Tadeusza Kościuszki. Wszelkie prawa zastrzeżone. Frontier Theme
Skip to content