Wydarzenia

Zdrowo jem, więcej wiem!

zdrowo jem (2) (782x156)


O PROJEKCIE
„ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM” to projekt realizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska w trosce o zdrowie młodego pokolenia. Projekt ma charakter ogólnopolskiej międzyszkolnej rywalizacji zespołowej. Projekt powstał w odpowiedzi na coraz większy problem, jakim jest nadwaga i otyłość pojawiające się już wśród dzieci w wieku szkolnym,
a nawet wcześniej. W ciągu ostatnich 20 lat liczba dzieci dotkniętych otyłością lub nadwagą wzrosła trzykrotnie. Można jednak to zmienić dzięki uświadamianiu dzieci i rodziców, wskazywaniu przewagi warzyw i owoców nad słodyczami.
CELE
Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej. Zamysłem twórców projektu jest także kształcenie rodziców jako osób, od których zależy całokształt stylu życia rodziny i przekonanie ich, że warto zadbać o zdrowe odżywianie
i regularną aktywność fizyczną.

http://www.zdrowojem.fundacjabos.pl/

Wychowawcy będą prowadzili w klasach zajęcia, konkursy oraz prezentacje nie tylko dla dzieci, ale także dla rodziców.


 

 

Uczniowie kl.3a rozpoczęli cykl zajęć z projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”.
Wszyscy przynieśli do szkoły owoce i warzywa, z których powstała wspaniała wystawa. Dzieci podzieliły je na 5 grup kolorystycznych i dowiedziały się, jakie witaminy zawierają poszczególne warzywa i owoce. Podczas lekcji uczniowie m.in. zaprezentowali w grupach wiersze o owocach i warzywach i wzięli udział w konkursach: smaku „Czy wiesz, co jesz?” oraz dotyku „Czy wiesz, co to jest”. Wybrały owocowo – warzywnego króla.
Zajęcia uświadomiły uczestnikom, że owoce i warzywa mają dużą wartość odżywczą, a ich obecność w codziennej diecie jest niezbędna.

20151019_130434

20151019_122035

 

 

 

 

 

 


21 października uczniowie z klasy 3c wzięli udział w zajęciach promujących zdrowy tryb życia, w ramach projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”.
W naszej klasie zgromadziliśmy kolorowe dary natury – owoce i warzywa, które  podzieliliśmy na 5 grup kolorystycznych. Utworzyły one wspaniałą, pachnącą dekorację zajęć. Rywalizowaliśmy w dwóch grupach – owoców i warzyw zdobywając punkty za poszczególne konkurencje i zadania. Na konkurs złożyły się między innymi: znajomość warzyw i owoców, przedstawienie w żartobliwy sposób treści wierszy „Wesołe owoce” oraz „Przechwałki warzyw”, konkurs smaku: „Czy wiesz, co jesz?”,  konkurs dotyku: „Czy wiesz, co to jest?”, wyszukiwanie owocowego lub warzywnego króla bądź królowej.
Obraz 021Obraz 008  Obraz 002Obraz 010Obraz 001Obraz 016Oprócz dobrej zabawy dowiedzieliśmy się wielu cennych informacji, na przykład: dlaczego warzywa i owoce są zdrowe, co zawierają i jaki mają wpływ na funkcjonowanie całego naszego organizmu. Planowaliśmy 5 posiłków w ciągu dnia, uwzględniając w nich owoce i warzywa z odpowiedniej grupy kolorystycznej.
Po podsumowaniu punktów okazało się, że… mamy remis, który bardzo wszystkich ucieszył. Uczniowie otrzymali pamiątkowe medale.
Każdy z nas przez tydzień sprawdzał, jakie warzywa i owoce spożywał. Wypełnione tabelki przynieśliśmy do szkoły i porównywaliśmy ze sobą. To był bardzo udany owocowo-warzywny tydzień, na pewno będziemy go kontynuować, gdyż każdy z nas chce być silny i zdrowy.
Propagując zdrowy styl odżywiania, także uczniowie klasy Ia przygotowywali samodzielnie kanapki na drugie śniadanie. Dzieci z dużym zaangażowaniem przystąpiły do działania. Efektem ich pracy był suto zastawiony stół.

20151029_10014220151029_100153Na zakończenie zajęć, po obejrzeniu swoich kulinarnych dzieł, nastąpiła konsumpcja kanapek we wspólnym gronie.

 

 


9 listopada, korzystając z pięknej pogody, uczniowie biorący udział w konkursie „Zdrowo jem, więcej wiem” wyruszyli na długo oczekiwane podchody. Mieli do wykonania różne rodzaje zadań. Oprócz poleceń związanych z aktywnością fizyczną – tak ważną dla zdrowia – musieli również pobudzić do pracy „szare komórki” i rozwiązać owocowo – warzywne łamigłówki.
Zabawa była przednia! Do szkoły wróciliśmy uśmiechnięci i naładowani zdrową, pozytywną energią.

IMG_2598IMG_2595IMG_2582

 

 

 

 

 

 


Tym razem na naszej informacyjnej tablicy w holu szkoły znalazły się informacje o walorach zdrowotnych warzyw i owoców. Uczniowie oraz wszyscy odwiedzający naszą szkołę mogą się dowiedzieć , co słychać u Frukciaków – Zdrowiaków. Dzięki nam uczniowie przypomnieli sobie, jakie skarby kryją warzywa i owoce. IMG_2571

IMG_2574IMG_2573

 

 


Miło nam poinformować, że w konkursie „Przepis na zdrowe słodycze” zwyciężyła propozycja Patrycji Rosiek z kl.3a „Domowe żelki”.
Na konkurs wpłynęło sporo prac – wszystkie bardzo ciekawe i z ładnymi ilustracjami , a przede wszystkim promujące zdrowe odżywianie.
Dlatego postanowiłyśmy wyróżnić również pozostałych autorów przepisów.

 


W czwartek  (10 grudnia)w naszej szkole gościły przedszkolaki z Samorządowego Przedszkola
nr 14. Wizyta dzieci miała związek z projektem „Zdrowo jem, więcej wiem”.
Starsze koleżanki z klasy 3c zaprezentowały autorskie opowiadanie o złym wpływie na nasze zdrowie nadmiaru soli i cukru oraz reklamę – rymowanki zachęcające do ograniczenia ich spożywania. Przedszkolaki miały także możliwość obejrzenia wystawy prac, które wpłynęły na konkurs „ Zdrowe słodycze” oraz skosztowania żelek wg zwycięskiego przepisu. Na zakończenie, jako promocję zdrowego odżywiania, otrzymały soki jabłkowe.

IMG_0043IMG_0042IMG_0039IMG_0037

 


Miło nam donieść, że po pierwszym etapie ogólnopolskiego konkursu związanego z projektem „Zdrowo jem, więcej wiem” zajmujemy 8. miejsce. W jesiennym etapie uczestniczyły klasy 3a i 3c, dla których wychowawcy, p.Monika Nodzyńska i p.Joanna Boczar przeprowadziły zajęcia: „Smacznie, zdrowo, kolorowo” oraz „W białej krainie”. Oprócz zajęć, których głównym celem było kształtowanie nawyków żywieniowych dotyczących spożywania zdrowych produktów, przeprowadzono liczne konkursy oraz promocję podjętych działań.

20151019_125239100_720420151019_130434 - kopia100_7183

Jesteśmy bardzo zadowoleni z zajętego miejsca, zwłaszcza że oceniono 255 szkół w całej Polsce. Obecnie przygotowujemy się do zimowego etapu.

100_7194


Uczennice klasy 3a Marysia, Zosia i Zuzia wraz z wychowawczynią przygotowały
i przeprowadziły lekcję w klasie 1d na temat wody. Inspiracją do podjęcia tego działania był projekt „Zdrowo jem, więcej wiem” pt. „Woda na zdrowie”.
Pierwszaki z zainteresowaniem obejrzały doświadczenie, które pozwoliło sprawdzić, w jakich organizmach możemy znaleźć wodę. Bardzo dobrze poradziły sobie także
z oszacowaniem, ile wody jest w organizmie dziecka, psa i ryby. Młodsi koledzy obejrzeli przygotowane zdjęcia, przedstawiające, ile wody zawiera organizm człowieka, zwierzęcia i rośliny. Dzieci wysłuchały również krótkiej pogadanki o znaczeniu wody dla człowieka. Wspólnie zastanawiały się, w jakich produktach spożywczych jest woda. Uczniowie zgodnie stwierdzili, że na pewno znajdziemy ją w owocach i warzywach, dlatego warto pamiętać o ich częstym spożywaniu.

IMG_0382IMG_0370IMG_0363

Na zakończenie pierwszaki kolorowały obrazki warzyw i owoców oraz zostały poczęstowane wodą mineralną.


W naszej Szkole w ramach projektu „Zdrowo jem, więcej wiem” odbyło się przedstawienie według autorskiego pomysłu pt. „Jak Smerfy Gargamelowi zdrowie przywróciły”. To historia Gargamela, który zachorował z powodu nadużywania słodzonych napoi. Smerfy wyjaśniły Klakierowi, który wyruszył szukać pomocy, że to zbyt dużo cukru jest przyczyną złego samopoczucia Gargamela. Małe, niebieskie stworki opowiedziały w przystępny sposób o znaczeniu warzyw i owoców oraz wody dla zdrowia.

IMG_0394IMG_0403

W postacie z bajki wcielili się uczniowie z klas 3a i 3c biorący udział w projekcie. Przedstawienie obejrzały dzieci z Samorządowego Przedszkola nr 14 oraz uczniowie
z klas pierwszych. Wesoła, kolorowa i rozśpiewana inscenizacja bardzo podobała się naszym miłym gościom. Będą mogli wspominać przygodę Gargamela , gdyż w prezencie zabrali ze sobą książeczkę
z tekstem i ilustracjami uczniów.

Copyright © 2015 Szkoła Podstawowa nr 64 w Krakowie Im. Tadeusza Kościuszki. Wszelkie prawa zastrzeżone. Frontier Theme