Co to takiego STARS ?

Kiedy zapytamy dorosłych o to, czym jest Europejski Projekt STARS, to prawdopodobnie usłyszymy, że jest to zrównoważona akredytacja i identyfikacja szkół  w zakresie podróży, która zrzesza dziewięciu partnerów wdrażających działania wokół wspólnego celu – zwiększenia liczby uczniów podróżujących do i ze szkoły rowerem, którzy wcześniej byli dowożeni samochodem.

Brzmi to bardzo dziwnie i strasznie poważnie. Jeśli jednak to samo pytanie zadamy uczniom Szkoły Podstawowej nr 64 w Krakowie, to usłyszymy, że STARS to wspaniała rowerowa zabawa i przygoda. Dzięki projektowi STARS można się nauczyć, jak bezpiecznie jeździć na rowerze, rolkach, hulajnogach i deskorolkach. To konkursy wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, to malowanie koszulek rowerowych, spotkania  z policjantami, strażnikami miejskimi, serwisantami, to nauka naprawiania rowerów, to wycieczki rowerowe, „wagary na rowerach”, lekcje cykloedukacji, akcje takie jak „Rowerowy Maj”  i wreszcie szkolne masowe przejazdy rowerowe.

Właśnie niedawno, bo 20 maja mieliśmy okazję wziąć udział w takim przejeździe. Spotkaliśmy się pod szkołą i pojechaliśmy pod Tauron Arenę, gdzie dołączyliśmy do peletonu rowerzystów jadących z rejonu Nowej Huty. Razem z nimi udaliśmy się na Rynek Podgórski. Tu, po powitaniu i oficjalnym otwarciu przejazdu, barwnym i wesołym korowodem wyruszyliśmy przez Stare Miasto, aleje Trzech Wieszczów, tunel św. Rafała Kalinowskiego z powrotem do Tauron Areny. Było nam bardzo miło, ponieważ po drodze byliśmy podziwiani, oklaskiwani, pozdrawiani i fotografowani przez tłumy turystów i krakowian. Faktycznie, nasz kolorowy i radosny przejazd wzbudził ogromną sympatię. Na koniec miła niespodzianka i wielkie emocje. Losowanie nagród wśród uczestników przejazdu. Było super!

Szkoła Podstawowa nr 64 uczestniczy w projekcie STARS  od września 2014 r.  W czasie jego trwania braliśmy udział i organizowaliśmy wiele ciekawych imprez rowerowych. W wyniku wszystkich naszych działań spełniliśmy wymagania akredytacyjne i otrzymaliśmy w nagrodę srebrną gwiazdę. Uroczyste wręczenie certyfikatu odbyło się   w Urzędzie Miasta Krakowa we wrześniu 2016 r.

W tym roku szkolnym kontynuujemy udział w projekcie, promując rowerową aktywność.