Uczniowie klasy V b w Sukiennicach

Uczniowie klasy V b wybrali się do Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku
w Sukiennicach. Na miejscu spotkali się z panią przewodnik, która w interesujący sposób przybliżyła tematykę eksponowanych tu dzieł.

Obecnie galeria jest największą w Polsce stałą ekspozycją dziewiętnastowiecznego polskiego malarstwa i rzeźby. Dzieła wystawione są w czterech salach: Oświecenie (sala Bacciarellego), Romantyzm,  W stronę sztuki narodowej (sala Piotra Michałowskiego), Wokół Akademii (sala Siemiradzkiego, dawna „Hołdu pruskiego”) i Realizm, polski Impresjonizm, początki Symbolizmu (sala Chełmońskiego, dawna „Czwórki”).

W Sali Oświecenia prezentowane są sceny historyczne i rodzajowe oraz portrety powstałe w drugiej połowie wieku XVIII. Można tu zobaczyć dzieła malarzy polskich, np. Aleksandra Orłowskiego.

Sala Piotra Michałowskiego, najwybitniejszego polskiego malarza romantycznego, prezentuje serię poświęconą szarży pod Somosierrą, portrety Żydów, chłopów i dzieci.

Sala Wokół Akademii (dawna Hołdu pruskiego) przedstawia malarstwo historyczne, np. „Pochodnie Nerona” – Henryka Siemiradzkiego, „Kościuszko pod Racławicami”, „Iwan Groźny”, „Wernyhora” – Jana Matejki.

W sali Chełmońskiego eksponowane jest malarstwo m.in. rodzajowe – słynna „Czwórka” i „Burza” Józefa Chełmońskiego, a także
impresjonistyczne kompozycje Leona Wyczółkowskiego. Status artysty w XIX-wiecznym społeczeństwie ukazuje „Szał” Władysława Podkowińskiego.

Pełni wrażeń i nowych wiadomości uczniowie wyszli z muzeum z postanowieniem, że muszą tu wrócić, aby jeszcze raz spokojnie podziwiać wybitne dzieła.