Wydarzenia

SZLAKIEM KRÓLOWEJ JADWIGI PO KRAKOWIE

W poniedziałek, 3 czerwca uczniowie klasy Vc wybrali się na wycieczkę po Krakowie, by poznać miejsca związane z Królową Jadwigą. Zwiedzanie zaczęliśmy od Katedry Wawelskiej, gdzie pani przewodnik przypomniała nam pokrótce historię życia tej królowej oraz obejrzeliśmy sarkofag władczyni. Następnie udaliśmy się do Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, w powstaniu którego Jadwiga ma swój wielki udział. Na dziedzińcu uniwersyteckim mieliśmy okazję wysłuchać instrumentalnej wersji pieśni

akademickiej Gaudeamus Igitur, wygrywanej cyklicznie przez historyczny zegar. Jego atrakcją jest ruchomy orszak znanych postaci związanych z dziejami Akademii Krakowskiej (czyli obecnego Uniwersytetu Jagiellońskiego). Jedną z figur w orszaku jest oczywiście Królowa Jadwiga.

Z Collegium Maius udaliśmy się do kościoła świętej Anny oraz Bazyliki
Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (tzw. Kościół ojców karmelitów „Na Piasku”). W murze tego drugiego kościoła znajduje się cios kamienny z odciśniętym wizerunkiem stopy, umieszczony od strony ulicy Garbarskiej. Jest to tzw. “stopka królowej Jadwigi”, związana z legendą o wizycie królowej na budowie i jej darze dla jednego z kamieniarzy.
Naszą wycieczkę zakończyliśmy w pobliskim McDonald’s, świętując Dzień Dziecka przy ulubionych przekąskach. Było świetnie!

Copyright © 2015 Szkoła Podstawowa nr 64 w Krakowie Im. Tadeusza Kościuszki. Wszelkie prawa zastrzeżone. Frontier Theme