Wystawa w Bibliotece Jagiellońskiej

W środę 25 września 2019 r. grupa uczniów z klasy 6b i 6c była w Bibliotece Jagiellońskiej na wystawie „Matematyka na znaczkach pocztowych”. Prezentacja ta została zorganizowana z okazji Roku Matematyki i w stulecie Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Znaczki pocztowe pochodzą ze zbiorów matematyków krakowskich: Danuty i Krzysztofa Ciesielskich. Przedstawiają ważne wydarzenia matematyczne, słynnych matematyków (m.in. Pitagorasa, Banacha, Gaussa), nagrodzonych medalami Fieldsa oraz twierdzenia matematyczne, fraktale i inne pojęcia.
Na wystawie można oglądać też podręcznik do geometrii Euklidesowej, z którego uczył się Mikołaj Kopernik oraz dawne wydania książek napisanych przez Kopernika, Eulera, Gaussa czy Newtona.
W bibliotece jest jeszcze jedna wystawa: „Szyfry, kody, cyfry” poświęcona polskim uczonym: matematykom, informatykom i kryptologom oraz ich osiągnięciom. Wystawę można oglądać tylko do 4 października 2019 r. w Bibliotece Jagiellońskiej przy ul. Oleandry 3. Zachęcamy do zwiedzania!