Matematyczne wykłady popularnonaukowe

Uczniowie z klas: 6 b, 6 c i 8 c byli na ciekawych, czwartkowych wykładach popularnonaukowych z matematyki.
19 grudnia 2019 r. w Instytucie Matematyki UJ dr Bronisław Pabicha mówił o „Widelościennych formach plasterkowych”. Uczniowie, po wysłuchaniu wykładu, sami wykonali modele brył przestrzennych: kuli, stożka i walca. Wystarczyło odpowiednio pociąć nożyczkami przygotowane formy i złożyć je.
16 stycznia 2020 r. w Instytucie Matematyki UJ dr Bronisław Pabich przedstawił „Przystępny wykład na temat Reguły Guldina”.
20 lutego 2020 r. byliśmy na wykładzie w auli Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Naszym uczniom bardzo podobał się wykład dra Karola Gryszki „Wieże Hanoi i wędrówki po fraktalach”. Okazało się, że rozwiązanie starej zagadki matematycznej ma związek z trójkątem Sierpińskiego oraz systemem binarnym oraz trójkowym.
Matematyczne wykłady nie tylko popularyzują matematykę, ale także budzą zainteresowanie nią. Czekamy na następne 🙂