Wydarzenia

Beskid Śląski – wycieczka klas VIII b i VIII c


Uczniowie klas VIII b i VIII c wraz z opiekunami przebywali w dniach 6 – 8 czerwca 2022 r. na wycieczce do Beskidzkiej Trójwsi – Jaworzynki, Istebnej i Koniakowa. Pensjonat, w którym mieli zarezerwowane noclegi, mieścił się w Jaworzynce, jednak niemal cały czas w ciągu tych trzech dni poświęcili na zwiedzanie okolicznych miejscowości – Wisły, Ustronia, Istebnej i Koniakowa.

Pierwszego dnia po przyjeździe do Wisły, oprócz spaceru po uzdrowisku, odwiedzili Wystawę Modeli z Klocków Lego oraz 3D Trick Gallery. Po czasie wolnym w Ustroniu, udali się do Extreme Parku Równica, gdzie każdy mógł zjechać torem saneczkowym roller coaster. Po zakwaterowaniu w pensjonacie w Jaworzynce i obiadokolacji, chętni uczniowie mogli skorzystać z kąpieli w basenie lub gier i zabaw na świeżym powietrzu.Drugi dzień odbył się pod znakiem wycieczki górskiej. Pod kierunkiem pilota wycieczki, pana Sebastiana, który jednocześnie jest przewodnikiem górskim, udali się do Szczyrku, skąd wjechali kolejką linową na Polanę Jaworzyna w masywie Skrzycznego, by następnie odbyć pieszą wędrówkę z Polany Jaworzyna na Skrzyczne – najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego (1275 m n.p.m.) i odpocząć w schronisku górskim PTTK na Skrzycznem. Drogę powrotną również odbyli pieszo, łagodnym i bardzo widokowym szlakiem zeSkrzycznego przez Malinowską Skałę do Przełęczy Salmopolskiej. Według informacji od przewodnika wycieczki, cała trasa pokonana pieszo wyniosła 10km i wymagała pokonania około 500 metrów wzniesień. W drodze powrotnej zatrzymali się jeszcze w Wiśle Malince, by zobaczyć skocznię narciarską imienia Adama Małysza. Po powrocie do pensjonatu i obiadokolacji, uczniowie szybko zregenerowali swe siły, by znowu skorzystać z basenu, a następnie upiec kiełbaski przy ognisku i wspólnie zatańczyć belgijkę.Ostatni – trzeci dzień wycieczki – również dostarczył młodzieży atrakcji. Po opuszczeniu pensjonatu w Jaworzynce, najpierw udali się do Koniakowa, by tam odwiedzić Muzeum Koronki i posłuchać znanej nie tylko w Polsce, ale i wróżnych zakątkach świata, historii koronki koniakowskiej. Następnie, po przerwie na ostatnie zakupy, pojechali do Istebnej, gdzie mieści się Izba Pamięci Jerzego Kukuczki – najbardziej znanego polskiego himalaisty, który zasłynął zdobyciem wszystkich 14 ośmiotysięczników i niestety zginął podczas jednej z wypraw w 1989 roku. Dodatkową ciekawostką dla młodzieży był fakt, że IzbaPamięci prowadzona jest przez żonę Jerzego Kukuczki.
Ósmoklasiści powrócili do Krakowa nieco zmęczeni, lecz pełni wrażeń i zadowoleni ze spędzonego czasu. Teraz mogą spokojnie oczekiwać na bliskie już wakacje

Copyright © 2015 Szkoła Podstawowa nr 64 w Krakowie Im. Tadeusza Kościuszki. Wszelkie prawa zastrzeżone. Frontier Theme