Obchody 76. rocznicy agresji ZSRR na Polskę

d36197303217 września w Krakowie odbyły się obchody 76. rocznicy agresji Związku Sowieckiego na Polskę oraz Dnia Sybiraka, poświęcone pamięci ofiar niemieckiego i sowieckiego totalitaryzmu.
Delegacja naszej szkoły również uczestniczyła w tych obchodach, których część odbyła się na Cmentarzu Rakowickim.
We wrześniu 1939 roku dwaj sprzymierzeni ze sobą wrogowie Polski, Niemcy i Związek Sowiecki, najechali Rzeczpospolitą w ramach potajemnego porozumienia z 23 sierpnia 1939 roku, rozpoczynając drugą wojnę światową. Niemcy wraz ze Słowacją zaatakowali 1 września 1939 roku, a Sowieci – 17 września. Kraj został podzielony między okupantów, których celem było zniszczenie narodu polskiego i ostateczna likwidacja Rzeczypospolitej. Ofiarą planowych zbrodni padły miliony obywateli polskich, ginących w katowniach Gestapo, mordowanych przez NKWD, wywożonych do niemieckich obozów koncentracyjnych i deportowanych w głąb ZSRS do łagrów oraz na zsyłkę.

CAM01828 CAM01837