Wydarzenia

ROK 2016 – ROK HENRYKA SIENKIEWICZA

W tym roku przypada 170. rocznica urodzin, 100. rocznica śmierci oraz 50. rocznica utworzenia muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, miejscu urodzenia

pisarza, laureata literackiej Nagrody Nobla. W związku z tymi wydarzeniami chcemy zachęcić uczniów naszej Szkoły do sięgnięcia po książki tego pisarza, bo, jak mawiał Sienkiewicz: „Gdy się ktoś zaczyta, zawsze albo się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie – w każdym razie wygra”.

Sienkiewicz był pisarzem docenionym już przez sobiesienkiewicz współczesnych, jego powieści i relacje z podróży cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Jako pierwszy polski pisarz otrzymał literacką Nagrodę Nobla za „wybitne osiągnięcia w dziedzinie eposu” i „rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu” – tymi słowami uzasadniono przyznanie Sienkiewiczowi tej największej nagrody. Zachęcamy, aby poznać też losy Noblisty, który nazywany był polskim Odyseuszem – zwiedził bowiem całą Europę, był też w Ameryce i Afryce.

Rok Sienkiewicza został ustanowiony uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. W uzasadnieniu tej decyzji czytamy: mając na uwadze zasługi dla narodu i nieoceniony udział w dziele odrodzenia Polski, czci jego pamięć i postanawia ustanowić rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza”. Poznajcie Sienkiewicza, sięgnijcie po jego powieści, aby samemu przekonać się, czy to uzasadnienie jest słuszne.

W grudniu 2015 r rozpoczęliśmy obchody Roku Sienkiewicza. Niektórzy z Was wzięli udział w szkolnym dyktandzie „O pióro Henryka Sienkiewicza” – konkurs jest już rozstrzygnięty! Kto wywalczył nagrody dowiecie się podczas pierwszego apelu porządkowego w II półroczu.

Od marca do czerwca będziecie mogli wziąć udział w wielu konkursach (z nagrodami) związanych z życiem i twórczością Sienkiewicza (literackich, plastycznych, konkursach wiedzy). Na początek zapraszamy do lektury powieści W pustyni i w puszczy – informacje o konkursie plastycznym i literackim związanym z tą lekturą już wkrótce na naszej stronie w zakładce Konkursy (informacje te przekażą Wam też nauczyciele języka polskiego i plastyki).

Copyright © 2015 Szkoła Podstawowa nr 64 w Krakowie Im. Tadeusza Kościuszki. Wszelkie prawa zastrzeżone. Frontier Theme