Film w bibliotece

Uczniowie klasy 5b w ramach spotkania mikołajkowego odwiedzili dwie biblioteki.
W pierwszej z nich – Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej – uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych pt. „Film i kino – fascynująca podróż przez historię i współczesność X Muzy”.

Było to wprowadzenie do edukacji filmowej – historia ruchomych obrazów. Zajęcia miały charakter multimedialny (pokazy scen z najsławniejszych filmów oraz quiz związany
z rekwizytami filmowymi). Uczniowie dowiedzieli się z nich o przełomowych momentach
w historii filmu, m.in.: wprowadzenie dźwięku, koloru, różnych formatów ekranów.

Drugą z bibliotek, którą odwiedzili, była Arteteka, gdzie wraz z klasą 4a wzięli udział
w zajęciach warsztatowych dotyczących lektury „W pustyni i w puszczy”. Prowadzący przygotowali dla dzieci gry planszowe inspirowane powieścią Henryka Sienkiewicza, która została zamówiona przez Instytut Książki w ramach programu „Rok Sienkiewicza 2016”. Towarzyszy jej specjalna internetowa platforma wiedzy, dzięki której gracze, korzystając
z QR kodów umieszczonych na będących częścią gry „kafelkach”, znajdą interesujące informacje dotyczące powieści oraz Afryki z początku XX wieku. Gra nie jest jeszcze w sprzedaży, była ona przez nas testowana, gdyż wydawca zbiera opinie, czy można z niej korzystać na zajęciach. Z opinii uczestników warsztatów wynika, że to nie tylko pasjonująca zabawa, ale także sposób na pogłębienie wiedzy i pomoc w zrozumieniu kontekstu lektury.
Obydwa wyjścia cieszyły się popularnością. Uczniowie wynieśli z nich dużo nowych wiadomości i  mieli okazję zaprezentować swoją wiedzę.