Wydarzenia

Wystawa Machinae Calculatoriae – przyrządy wspomagające obliczenia

23 X 2019 r. uczniowie klasy IV b i V b zwiedzali wystawę „Maszyny liczące”, która została przygotowana w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Jej celem jest przybliżenie historycznych przyrządów używanych do prowadzenia obliczeń arytmetycznych na przestrzeni dziejów. Są tu m.in. przyrządy kalkulacyjne: abak i różne liczydła, kostki Napiera oraz ich odmiany i modyfikacje a także suwak logarytmiczny.
Na wystawie zaprezentowane zostały najstarsze konstrukcje lub ich repliki z kolekcji Muzeum UJ, innych muzeów oraz zbiorów prywatnych, m.in. profesora Macieja M. Sysły.
Wystawę wzbogacą także inne obiekty przedstawiające wizerunki przyrządów liczących: druki, grafiki i obrazy. Ważnym elementem są interaktywne modele przyrządów, dzięki którym można spróbować samodzielnie przeprowadzić obliczenia i poznać zasady ich działania.
Wszystkim uczniom wystawa bardzo podobała się, a eksponaty wzbudziły zainteresowanie.
Copyright © 2015 Szkoła Podstawowa nr 64 w Krakowie Im. Tadeusza Kościuszki. Wszelkie prawa zastrzeżone. Frontier Theme